چگونگی سنجش کیفیت محتوا

سنجش کیفیت محتوا

امروزه یکی از بهترین روش‌های معرفی کالا یا خدمات، بازاریابی آن در اینترنت است، روشی که امروزی‌ها آن را بازاریابی به شیوه تولید محتوا یا همان content marketing (بازاریابی محتوا) می گویند. بازاریابی محتوا برای یک محصول یا یک برند و کالای تولید شده، بیشتر به معنای تولید یک محتوای مطلوب در خصوص معرفی آن کالا یا هدف مد‌نظر است. به عبارتی از طریق محتوا قرار است هم کالا به مخاطب معرفی شود و هم از طریق ارایه اطلاعات در خصوص کالای مد‌نظر، مشتری یا مخاطب به سمت هدف که بعضا فروش یا انجام کار یا خدمات خاص‌تری هست سوق داده شود. از این روی ضروری است تا بهترین متن یا بهترین محتوا برای معرفی کالا یا خدمات انتخاب شود. اما به نظر شما بهترین محتوا برای یک مخاطب چیست؟ یا اینکه برترین محتوا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ آیا برای محتوا و سنجش کیفیت محتوا معیارهایی در نظر گرفته شده است؟

شاید بهتر باشد نخست یک تعریف عام از کیفیت محتوا داشته باشیم و سپس به سراغ پارامترهای تولید محتوا و بایدها و نبایدهای آن برویم. برای تولید محتوا و ارایه یک تعریف عامه پسند از آن لازم است تا چگونگی سنجش کیفیت محتوا را برای خودمان مشخص کنیم و بعد هم مرزهای تعریفی سازمان یا باید‌ها و نبایدهایی که قرار است از الزامات تعریف یک کالا یا خدمات باشد و پس از آن نیز سراغ تولید محتوا برویم.

سوال کلیشه ای محتوا چیست؟

سوال کلیشه‌ای: محتوا چیست؟

نخست پاسخ این سوال را بدهیم که محتوا چیست و چه تعریفی از کیفیت داریم؟ آیا قرار است لزوما با کیفیت باشد؟ برای پاسخ به این سوال به موتورهای جستجوگری اشاره می کنیم که قرار است شما را به مخاطب یا جامعه هدف شما معرفی کنند. شما قرار است از طریق تدوین یک استراتژی موفق، خودتان یا عملکرد و کالا و خدمات را به جامعه هدف معرفی کنید اما فراموش نکنید که برای این معرفی موتورهای جستجوگر نیز بیکار ننشسته‌اند.

موتورهای جستجوگر سالها است که فعالیت آنلاین دارند. آنها برای ارایه مطلوب‌ترین محتوا به مخاطب خودشان دست به سنجش کیفیت محتوا می زنند. به عبارتی موتورهای جستجو از طریق الگوریتم‌هایی که برای آنان طی سالیان متمادی تعریف شده است قرار است برترین محتوا را به دست مخاطب یا جامعه هدف برسانند.

موتورهای جستجوگری نظیر؛ گوگل یا یاهو و حتی بینگ یا سایر موتورهای جستجو رتبه بندی‌های مشخص شده‌ای برای محتوا دارند. آنان برای سنجش کیفیت محتوا، بهترین محتوا را از نظر کیفیت متن، منحصر بفرد بودن، استفاده نکردن از متون تکراری یا کپی از سایر سایت‌ها و حتی تعداد لینک‌های معرفی شده درون متن و تعداد مراجعات به سایت از طریق لینک ارزیابی می کنند.

از این روی اگر قرار است دست به تولید محتوا بزنید تا در اینترنت دیده شوید بهتر است که برخی الگوریتم‌های معمول موتورهای جستجو را نیز رعایت بکنید تا بتوانید در رتبه بندی‌ها و صفحات اول موتورهای جستجوگر جایی برای معرفی محتوای خود به جامعه هدف  داشته باشید. هر چند فراموش نکنید شما قرار است از طریق موتورهای جستجوگر بهتر و بیشتر دیده شوید و بیشتر به مخاطب معرفی شوید.

از اهداف الگوریتم‌ها همان طور که بیشتر نیز گفته شد، دستیابی به روند تولید محتوای منحصربفرد و یکتاست. محتوایی که قرار است از پارامترهای غیر تکراری بودن، جدید و به روز بودن تبعیت کند. محتوای شما برای جامعه هدف بهتر است به روز باشد، علمی باشد و حتی از مراجع و لینک‌های مختلف جهت معرفی خودش استفاده کند تا در ازای این لینک‌ها و مراجع به تعداد بازخوردها و بازگشت به صفحات شما توسط موتور جستجوگر بیانجامد و اینگونه شما می‌توانید براساس کیفیت لینک‌ها یا بازخوردها حایز شرایط رتبه‌بندی بالاتری توسط موتور جستجو باشید. البته این مورد یکی از روش های معمول حایز اهمیت برای موتورهای جستجوگر است.

یکی دیگر از مواردی که برای موتورهای جستجو به عنوان عامل سنجش کیفیت محتوا مهم است تکراری نبودن محتوا است. موتور جستجوگر نمی خواهد با ارایه یک آدرس غلط مخاطب را درگیر یک فریب اطلاعاتی بکند. او بر اساس الگوریتم‌های مشخص شده، متون تکراری و کپی شده را تشخیص می‌دهد و البته در صورت تکرار و اصرار در این تکرار احتمال تذکر و جریمه نیز وجود دارد. از این رو یکی از عوامل مهم در چگونگی سنجش کیفیت محتوا چه بسا همان غیر تکراری بودن محتوا و یونیک بودن آن باشد که ضروری است در معرفی کالا یا محصول و خدمات به آن توجه شود.

از کلمات کلیدی و ساده نویسی غفلت نکنید

فراموش نکنید شما قرار است از طریق موتور جستجو به مخاطب معرفی شوید. مخاطب شما، جامعه هدف شما است. برای اینکه بهتر دیده شوید از طریق کلمات کلیدی میانبرهای قابل دسترسی برای خودتان ایجاد کنید. شاید بهتر باشد با یک مثال به این بخش اشاره کنم مثلا شما قرار است در خصوص برنامه نویسی وب برای مخاطب یا جامعه هدف یک محصول یا خدمت خاصی را معرفی کنید .

برای اینکه محصول یا خدمات خودتان را معرفی کنید بهتر است صنف جامعه هدف را مشخص کنید. جامعه هدف شما کیست؟ دانشجویان یا برنامه نویسان و کلیه صنف مرتبط با نرم افزار؟ هر کدام از این کلمات نقش همان جامعه هدف و البته کلمات کلیدی را برای شما ایفا می‌کنند که قرار است موتور جستجوگر شما را به هم معرفی کند.

ساده نویسی در محتوا

فراموش نکنید پس از کلمات کلیدی آنچه باعث سنجش کیفیت محتوای شما خواهد بود، و در رتبه‌بندی‌های موتور جستجو قابل رویت خواهد بود، تولید محتوای قوی به معنای استفاده از کلمات واضح، روشن و البته کوتاه و ساده خواهد بود.

بهره‌گیری از عناصر تصویری

یکی دیگر از معیارهای ارزیابی یا چگونگی سنجش کیفیت محتوا بهره گیری از نام برند خوب و مناسب به همراه استفاده از سایر عناصر مولتی مدیا در معرفی یک کالا یا خدمت است. از صدا و فیلم و عکس در معرفی خودتان غفلت نکنید و در کنار تمامی مواردی که باید برای تولید یک محتوای خوب باید در نظر گرفت به عناصر صدا و عکس و تصویر هم اهمیت دهید.

سهیلا
وکیلی

من سهیلا وکیلی، نویسنده و مترجم زبان ترکی استانبولی، متولد 1360 هستم. از سال 1381 وارد مطبوعات شدم و از سال 1383 کارم تهیه گزارش و مصاحبه های مطبوعاتی شد.
من با رسانه های مختلفی از جمله رادیو جوان، روزنامه سیاست روز، روزنامه اعتماد ملی و ایراندخت، تهران شهر، کسب و کار و ابتکار و …که از جمله رسانه های داخلی محسوب میشن کار نویسندگی کردم و براشون یا مصاحبه های چالشی تهیه کردم یا گزارش های تحلیلی و تفسیری.

سهیلا وکیلی
نظرتون چیه؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *