داستان تولید محتوا از دیروز تا امروز

داستان تولید محتوا از دیروز تا امروز

اگر بخواهیم از همان اول داستان تولید محتوا شروع کنیم، باید به دورانی سفر کنیم که انسان‌ها در دوران غارنشینی در کنار یکدیگر شب را صبح می‌کردند و صبح را شب! خوب، این سوال پیش می‌آید که تولید محتوا چه ربطی به غار نشینان و زندگی روزمره آن‌ها دارد؟! رابطه تولید محتوا و زندگی غار نشینان به شب نشینی ها و تعریف وقایع روز و شکار هر کدام از آن‌ها برمی‌گردد؛ غار نشینان در طول روز، به دسته های چند نفره تقسیم می‌شدند و هر کدام از این دسته ها برای شکار یک حیوان خاص، راهی کوه و دشت می‌شدند و با استفاده از ترفندهای نوآورانه، موفق به شکار حیوانی مشخص می‌شدند. هنگامی‌که از شکار برمی‌گشتند و دور آتش جمع می‌شدند، هر کس شروع به تعریف خطرات و راهکارهایی می‌کرد که در شکار استفاده کرده بود؛ این توضیح و تشریح از دو جنبه برای باقی افراد قبیله جذاب بود؛ اول از همه این که با اضافه کردن هیجان و چاشنی ترس، لذت داستان شنیدن و داستان سرایی را برای دیگر افراد ایجاد می‌کرد و دوم این که با تعریف این که چگونه یک حیوان غول پیکر را از پا درآوردند و از چه سلاحی استفاده کرده‌اند، این امکان را برای برای باقی افراد به وجود می‌آورد تا آن‌ها هم بتوانند در شکارهای بعدی‌شان از این ترفندها استفاده کنند. تعریف این داستان که چگونه و چطور یک شکار با موفقیت انجام شده و یا با شکست مواجه شده، به خودی خود، یک نوع تولید محتوا به شمار می رفته و بدون این که تولید کننده محتوا در آن زمان، بدون آن‌که بداند در حال تولید محتوا است، در حال انجام این مهم بوده است!

ادامه داستان تولید محتوا

در ادامه داستان محتوا

از برگه های زرد شده و عتیقه تاریخ اولیه بشر که بگذریم، اگر بخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که تولید محتوا در معنای امروزی‌اش از کدام نقطه شروع شده، باید نگاهی به اولین ردپاهای این صنعت تاثیرگذار بعد از انقلاب های صنعتی دنیا و همچنین قدرتمند شدن صفحات مجازی بیاندازیم. زیرخاکی‌هایی از اولین اثرات تولید محتوا را می‌توان در میان پادکست‌های تجاری و تبلیغاتی ایالات متحده و اروپا از حدود 300 سال پیش پیدا کرد! البته تولید محتوایی که مدنظر ما است، تنها به پادکست‌های کوتاه و چند دقیقه‌ای منوط نمی‌شود و در میان تبلیغات کاغذی زرق و برق داری که مربوط به جهان مد آن زمان می‌شده است هم جایگاه ویژه‌ای داشته است.

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های مربوط به تولید محتوا در زمان پیدایش این بوده که از همان زمان با شیوه داستان سرایی (Storytelling) بر روی کاغذهای تبلیغاتی نقش می‌بسته است و با صدای بازیگران و صدا پیشه‌گان معروف، بر روی موج‌های رادیویی و پادکست‌های چند دقیقه‌ای ظاهر می‌شده است. به عنوان مثال می‌توان به نوشته های دکتر جان دیِر (John Deere) اشاره کرد که یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های تولید محتوا موجود در میان بایگانی‌های تولید محتوا در جهان است؛ محتوایی که ایشان تولید کرده از اولین تولید محتواها در جهان محسوب می‌شود که دقیقا در مورد محتواهای تجاری است. بعد از دکتر جان دیِر، نوبت به بنجامین فرانکلین می‌رسد که در سال 1732، اولین تولید محتوا ثبت شده در پادکست‌های صوتی را تولید کرد. نوشته های بنجامین فرانکلین که بعدها تبدیل به پادکست‌های پرطرفدار و بدیع تبدیل شد، اولین بار در سالنامه پور ریچاردز آلماناک (Poor Richard’s Almanack) به چاپ رسید. زایا بودن صنعت تولید محتوا به جایی رسید که کافی بود پا به یکی از کتابفروشی‌های نیویورک بگذارید تا نمونه‌های خاص و چشم نوازی از تولید محتوا های موجود در آن زمان را ببینید. در سال 1801 میلادی، این صنعت وارد عرصه جدیدی شد، تا جایی که بسیاری از شرکت‌های جدید و قدیمی و باسابقه دست به استخدام افرادی زدند تا برایشان نه تنها تولید محتوا کنند بلکه استراتژی و یا به قول خودمان خط مشی‌ای را مشخص کنند تا طبق آن بتوانند با آگاهی رسانی به مخاطبان خود به فروش بیشتر و سود دهی صعودی دست پیدا کنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که این تنها شرکت‌ها و به اصطلاح کمپانی‌های بزرگ و سرشناس نبودند که از نعمت وجود صنعت تولید محتوا بهره‌مند شدند؛ روزنامه‌ها، نویسندگان، چاپخانه‌های معتبر و حتی کتابخانه‌ها هم برای نویسندگان چیره دست در زمینه تولید محتوا سر و دست می‌شکاندند و برای نوشتن یک مطلب پانصد صفحه‌ای در ستونی رنگارنگ از مجله‌های معتبر، پول خوبی می‌دادند! حرف از صفحات رنگارنگ مجلات به میان آمد و باید بگوییم که طرح‌های گرافیکی که البته آن زمان بیشتر به تصویر سازی معروف بود هم قسمتی از صنعت تولید محتوا محسوب می‌شده که امروزه جای خود را به هنر گرافیک و میدان را به دست گرافیست ها داده است.

دهه 80 میلادی، آغاز فصل جدیدی در تولید محتوا

در میان تمام متون ادبی و سیاسی که در دهه 80 میلادی در کشورهای غربی به چاپ می رسید، یک متن تبلیغاتی در مورد فواید چراغ های الکتریکی برای مخاطبان روزنامه‌ها و مجلات به چاپ رسید که در آن زمان، به چشم، بسیار جالب و در عین حال عجیب و غریب می نمود. ساموئل واگنر، آغازگر مجله ای شد به نام اِمِریکن بی ژورنال (American Bee Journal) که رسالت تبلیغات را در میان معدود مجلات آن زمان بر عهده داشت. برای بسیاری که هر روز کارشان مرور اخبار بود، دیدن مجله‌ای تخصصی درباره تبلیغات بسیار جذاب بود و عده‌ای در میان مخاطبان و دست اندرکاران این عرصه، بوی پیشرفت این صنعت نوظهور به مشام‌شان رسید و زودتر از بقیه در اول صف بهره‌وری صنعت تبلیغات، خود را معرفی کردند.

دهه 80 فصل جدید تولید محتوا

 سال 1882 میلادی، سالی بود که به ترتیب روزنامه ها، ستون هایی از تبلیغات رنگارنگ را به خود اختصاص دادند و شروع به تولید محتوا در این زمینه کردند و کم کم سر و کله مجلات تبلیغاتی با صفحات گلاسه پیدا شد که از محصولات الکتریکی گرفته تا محصولات خوراکی و آرایشی و بهداشتی را تبلیغ می‌کرد و در مورد آن‌ها شروع به تولید محتوا می‌کردند. بلافاصله، در سال 1882 میلادی گروه تبلیغاتی نوظهوری به نام جانسون اند جانسون (Johnson & Johnson) شروع به فعالیت و تولید محتوا کردند اما با کمی تفاوت از دیگر گروه‌های تبلیغاتی پیشین خود؛ گروه تبلیغاتی جانسون اند جانسون، شروع به فعالیت در زمینه اطلاع رسانی نکات پزشکی کردند و با تمرکز بر روی نیازهای مردم، اقدام به تولید محتوا و آگاه سازی در مورد بیماری ها و رعایت نکات بهداشتی کردند. نام مجله ای که جانسون اند جانسون راه اندازی کرد Modern Methods of Antiseptic Wound Treatment بود. همان‌طور که از نام این مجله پیدا است؛ محتوای گنجانده شده در این مجله، تمام قد، متمرکز بر روی مباحث بهداشتی و این که چطور می‌توانیم از آلودگی ها و عفونت ها دوری کنیم بوده است و در این زمینه دست به تولید محتوا زده است. اگرچه، تفاوت عمده نوع تولید محتوا در این مجله با دیگر مجلات تبلیغاتی در این بود که تولید کنندگان محتوا در این مجله، همگی متخصصان و پزشکانی بوده‌اند که به صورت تخصصی اما با زبانی همه فهم شروع به تولید محتوا پزشکی می‌کردند.

فواید تولید محتوا در فضای مجازی

داستان پیدایش هر چیزی به ویژه تولید محتوا بی شک موضوعی جذاب برای تمام علاقمندان این حوزه است. اما بیش از مرور تاریخچه چنین پدیده ای، باید به فواید وجود آن پرداخت و به این نتیجه رسید که اصلا، چرا پدیده ای به نام تولید محتوا پا به عرصه فضای مجازی و حتی روزنامه های کاغذی در طول تاریخ گذاشته است. در بخش بعدی به 25 فایده از حضور تولید محتوا می‌پردازیم و سعی می‌کنیم دقیق تر به مرور فوائد این صنعت بپردازیم.

ایجاد فرصت ها با تولید محتوا

بی شک، یکی از بزرگ‌ترین فواید تولید محتوا این است که این شانس را به تجارت شما می دهد تا به جذب حداکثری متقاضیان برسد و با دادن اطلاعات کافی، بتواند تعداد قابل توجهی از این متقاضیان را به مشتریان وفادار شما تبدیل کند. تحقیقات در حوزه تجارت های آنلاین  نشان می دهند کسب و کار هایی که نه تنها به تولید محتوا ارزش می‌دهند بلکه هر بار سعی می‌کنند خود را با مهارت های جدید این صنعت بروز کنند، چندین برابر از رقبای خود جلوتر هستند و بهتر می‌توانند از طریق تولید محتوا، موقعیت ها را تبدیل به فرصت کنند. این که یک کسب و کار اینترنتی و یا وبسایتی که کاری خدماتی را ارائه می‌دهد، تمرکز خود را بر روی محتوا بگذارد، می‌تواند چه در به صرفه کردن هزینه های تبلیغاتی خود به موقعیت اقتصادی مناسب و قابل درک برسد و چه با معرفی منابع اصلی کسب و کار خود و این که فلسفه فعالیت آن بر چه اساسی است، از به وجود آمدن هر گونه حاشیه سازی و اطلاعات غلط جلوگیری کند.

برند سازی به یاری محتوا

شاید بارها از کسانی که در جهان کسب و کارها و تجارت های آنلاین فعالیت دارند شنیده باشید که به تازگی با وبسایتی آشنا شده باشند که به آن‌ها قول این را داده تا کسب و کارشان را یک شبه تبدیل به برند کند و آن را در میان کسب و کارهای مشابه اش سرآمد کند؛ اگر وبسایت موردنظر که مدعی برندسازی است، در مسیر درستی پا بگذارد، می‌توان به آن اعتماد کرد و کار را به او سپرد اما باید دقت کرد تا ساز و کار آن را برای برند سازی بررسی کرد. تبلیغات یکی از مهم‌ترین ابزارهای برند سازی به حساب می‌آید و مهم ترین بخش تبلیغات ایجاد تولید محتوا صادقانه و درست در راستانی برند سازی است! در واقع، اگر بخواهیم با دقت، نگاهی به برندهای معروف بیاندازیم و روند معروف شدن آن‌ها را بررسی کنیم، می بینیم که هر کدام از آن‌ها، در طول مسیر پیشرفت شان، سعی کرده‌اند تا به صورت مستمر، تولید محتوا کنند و مخاطبان خود را، هر لحظه، از فعالیت های خود آگاه سازند. این که تجارت ها و کسب و کارهای اینترنتی با بروز کردن محتوای سایت خود و دادن اطلاعات تازه، سعی می‌کنند تا به زنده نگه داشتن برند خود بپردازند را در اصطلاح انگلیسی (Brand Awareness) می‌گویند.

برند سازی با تولید محتوا
اعتماد سازی

وفادار سازی و برقراری اعتماد توسط محتوا

در هر زمینه و خدماتی که فعالیت می‌کنید و برایش محتوا تولید می‌کنید، بدون شک اشخاصی هستند که نه تنها به محصول شما نیاز دارند بلکه این محصول شما است که می‌تواند مشکل‌شان را حل کند. اگرچه، اگر خوب دقت کنید، در میان مشتریان خود افرادی را دارید که با کلی تبلیغات آن‌ها را به طرف صنعت و خدمات خود جذب کردید و باز هم تا زمانی که کاری به آن‌ها تحویل نداده‌اید، نتوانستند به شما اعتماد کامل کنند و اصلا نمی‌دانستند که نوع خدمات شما چیست؟! اما بعد از این که کاری به آن‌ها تحویل داده‌اید، با چهره ای ذوق زده می‌گویند؛ «من دقیقا دنبال همچین چیزی بودم!» تصور کنید که چند گام باید بردارید تا به این نقطه از اعتمادسازی برسید؟ خبر خوب این است که تولید محتوا می‌تواند آموزش دهنده هم باشد. یعنی در حین این که برای جذب مخاطب و معرفی برند خود دست به تولید محتوا می زنید، می‌توانید با تولید محتوا مفید و هدفمند و آموزنده، اعتمادسازی را در همان قدم اول برای خود و کسب و کارتان رقم بزنید. تولید محتوا در فضای ویژه کسب و کار می‌تواند این امکان را برای شما فراهم کند تا سر فرصت نوع خدمات تان را برای مخاطب خود به خوبی توضیح دهید و یک شمای قابل درک را برای او فراهم کنیم.

تولید محتوا بهترین ابزار برای اعتمادسازی

اگر در زمان تولید محتوا برای هدف تجاری و خدماتی خود بیش‌تر مطالعه کرده باشید و ارزش و زمان بیش‌تری برای آن به کار گرفته باشید، می‌توانید اعتماد بیش‌تری را برای مخاطب خود به دست بیاورید و او را بیش‌تر با کسب و کار خود آشنا کنید. در واقع با مطالعه و شناخت بیش‌تر هدف خود می‌توانید با تولید انواع مقالات و مطالب گوناگون، این فرصت را به مخاطب خود بدهید تا اگر اطلاعات کمی هم در مورد خدمات شما دارد، بیش‌تر با زمینه‌های مختلف فعالیت شما آشنا شود. البته محتوا این امکان را هم برای هر دو طرف، یعنی صاحب تجارت و خدمات و مخاطب موردنظر آن، فراهم می‌کند تا بتوانند در رابطه‌ای کاملا تخصصی، اهداف موردنظر خود را جلو ببرند و به اصطلاح به یک تعامل سازنده و برد-برد برسند.

تولید محتوا و کمک به استقرار ارتباط دوطرفه

صحبت از رابطه شد! اگر مایل هستید که مشتری‌ها و مخاطبان‌تان را پیگیر تجارت‌ خود نگاه دارید و نمایش برندتان را برای مخاطبان‌تان تبدیل به یک عادت روزانه کنید، پس بهتر است تا با تداوم حرکت در مسیر برنامه‌های از پیش مقرر شده محتوایی به این مهم دست پیدا کنید. حتما این بیت را شنیده‌اید که می‌گوید: «از دل برود هر آن که از دیده برفت!» یکی از راهکارهایی که می‌توانید خود را همیشه حاضر و ناظر نشان دهید این است که با تولید محتوا مستمر، همیشه خود را در صدر جدول اخبار تازه مرتبط با کسب و کارتان نگه دارید. یکی از راهکارهای موثر در چنین شرایطی، ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) است که شما با کمک تعداد بالایی از یک ایمیل یا همان پست الکترونیکی با محتوای جذاب، مخاطبان و مشتریان وفادار خود را حفظ کنید.

ایمیل مارکتینگ
ارتباط با مشتریان

محتوا هدایت گر مسیر ارتباط با مشتریان

از همان زمانی که دست به تولید محتوا معتبر و ارزشمند می‌زنید، در واقع در حال هدایت درست مشتریان و مخاطبان‌تان به طرف کسب و کار و خدمات خود هستید. با تولید محتوا ارزشمند می‌توانید فضایی را ایجاد کنید که مخاطبان شما به این فکر بیافتند که شخص دیگری مانند شما نمی‌تواند به چنین تسلطی در زمینه مربوطه‌تان برسد و این اتفاق ناخودآگاه باعث می‌شود که شما در جایگاهی بیاستید که امپراطوری خود را داشته باشید و تنها شما باشید که محتوای‌تان به عنوان منبع اصلی کسب و کار و حرفه‌تان به حساب می‌آید. برای مثال، اگر در زمانی دست به نوشتن بلاگ و تولید محتوا می‌زنید و در تولید محتوا خودتان به موضوعاتی می‌پردازید که مرتبط با مشکلات و دغدغه هایی است که مخاطبان شما و حرفه شما با آن‌ها مواجه هستند. این کار باعث می‌شود به جز مخاطبان وفادار شما، عده دیگری نیز به وبسایت شما سر بزنند و به این ترتیب، بازدید از سایت شما بیش‌تر می‌شود و تسلط و اعتبار شما را در زمینه کاری شما بیش‌تر می‌کند.

تولید محتوا مناسب؛ تثبیت جایگاه حرفه‌ای

دقیقا در زمانی که شروع به تولید محتوا با کیفیت می‌کنید، درست به هدف زده‌اید! این حرف شاید کمی عجیب و غریب به نظر بیاید اما به یاد داشته باشید که کوه به یک باره به کوه تبدیل نمی‌شود. حتما شنیده‌اید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود! از همان لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید با در نظر گرفتن اهداف خود و سلیقه مخاطب، با تمام حواس دست به تولید محتوا بزنید، همان لحظه است که شما در مسیر درست قرار گرفته‌اید. محتوا مناسب و هدف محور در کار شما باعث می‌شود تا مشتریان و مخاطبان شما این حس را پیدا کنند که آن طرف صفحه مجازی وبسایت شما، گروهی متخصص و کارآزموده یا به عبارتی (Expert) نشسته‌اند و آماده‌اند تا بهترین‌ها را برای شما برآورده کنند. فضای ساخته شده به دست تولید محتوا مناسب و پخته شما باعث می‌شود مخاطبان شما به حرف شما به عنوان یک نصیحت و راهنمایی حرفه‌ای نگاه کنند. در یک کلام، تولید محتوا مناسب علت اصلی به دست آوردن تمام ابعاد فروش و ارائه خدمات در زمینه کاری شما می‌شود.

تیر و نشان

تیر را به نشان بنشانید!

تولید محتوا باید هدفمند باشد و از هرز روی به دور باشد! درست در گام اول است که باید مصرف کنندگان و مشتریان خود را بشناسید و برای جذب آن‌ها اقدام به تولید محتوا کنید. طبیعی است که همه کسانی که در فضای مجازی فعال هستند علاقمند به حوزه کاری و خدمات شما نیستند و این درست همان بهانه‌ای است که شما باید از فرصت استفاده کنید و با تولید محتوا هدفمند گرته برداری خود را در این جهان بی پایان به دست بیاورید. برای این که بتوانید به محتوا هدفمند دست پیدا کنید، قبل از دست به کار شدن به این که چه کسانی می‌توانند مشتری‌های‌تان باشند خوب فکر کنید و حتی سعی کنید آن‌ها در ذهن‌تان دسته بندی کنید. به این شکل می‌توانید به طور ناخودآگاه تولید محتوا خود را به سمت و سویی درست مانند تیر شلیک شده هدایت کنید و به هدف بنشانید.

بلاگ‌ها عوامل اصلی پیشبرد در تولید محتوا

برای هر وبسایت موفقی، غیر از صفحات اصلی، محتواهای دیگری نیز به میدان می‌آیند. حتما اصطلاح بلاگر (Blogger) را شنیده‌اید؛ بعد از قدرت گرفتن فضای مجازی بسیاری از نویسندگان و روزنامه نگاران حرفه ای به بلاگ نویسی رو آوردند و بعد از آن بلاگ (Blog) جایگاه ویژه‌ای در جهان مجازی و دادن اطلاعات به مخاطبان میلیونی آن پیدا کرد. برای کسانی که به فکر تولید محتوا در وبسایت خود هستند، باید خاطر نشان کرد که بلاگ نیز مانند صفحات اصلی برای زنده نگه داشتن وبلاگ ضرورت دارد و باید حداقل روزانه یک تا سه مطلب را به وبسایت خود اضافه کنند. این نوع تولید محتوا باعث می‌شود که مخاطبان شما و حتی کسانی که تا به حال وبسایت شما را ندیده‌اند سری به آن بزنند و بازدید سایت شما را بالا ببرند. دقت داشته باشید که بالا رفتن ترافیک وبسایت شما تاثیر مستقیم دارد و همچنین باعث می‌شود موتورهای جستجوگر وبسایت شما را به لینک‌های اول انتقال دهند.

محتوا اختصاصی قابلیت به اشتراک گذاری دارد!

یکی از بهترین راه‌ها برای دیده شدن در فضای مجازی و جذب مشتریان و مخاطبان آنلاین این است که تولید محتوا شما در حدی باشد که بتوانید آن را به صفحات دیگر نیز ارجاع دهید و از این طریق خود را به وبسایتی تبدیل می‌کنید که در همه جا حضور دارد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن کسب و کار خود را زنده نگه دارید این است که از ایمیل مارکتینگ گرفته تا پیامک‌های متنوع و مناسبتی با محتوا مناسب را در بسته استراتژی محتوا خود قرار دهید و آن را در زمان‌های مناسب برای مشتریان و مخاطبان قدیمی و جدید و حتی افرادی که با شما آشنا نیستند نیز بفرستید.

احسان
والیان

هنوز سواد خوندن و نوشتن نداشتم که مادرم دستمو گرفت و برد تو کتابخونه. من رو نشوند پشت یکی از میزها و شروع کرد به خوندن یه کتاب داستان. کتاب تموم شد و من به مربی های اون جا سپرده شدم. راستش رو بخواین، هنوز از تو کتابخونه بیرون نیومدم و دارم کاغذای جلوی دستمو خط خطی می کنم. یه چند سالی که گذشت، چندتا از خبرنگاران خبره کشور که دیدن خط خطی هام کمی شکل نوشته گرفته، کمی بهم امیدوار شدن و منو آوردن تو جمع خودشونو بعدشم که یک کمی زبان انگلیسی یاد گرفتم شروع کردم به ترجمه. ولی هنوز تو کتابخونه مشق می کنم.

احسان والیان
نظرتون چیه؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *