توقف پشتیبانی گوگل از data-vocabulary-scheama

وبمستران گوگل اعلام کردند از تاریخ ۶ آپریل ۲۰۲۰ از اسکیماهای data-vocabulary.org دیگر پشتیبانی نمی‌شود.

اسکیما گوگل

 

اسکیما یا همان (schema) چهارچوب‌ها یا دیتاهایی هستند که می‌توانید در ساختار کدهای HTML صفحات وب از آنها بهره ببرید تا در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شوند. در حقیقت اسکیماها قطعه کدهایی هستند که شما در وبسایت خودتان از آنها استفاده می‌کنید تا موتور جستجو درک بهتری از محتوای صفحه سایت شما داشته باشد.

در متن این توئیت این طور تشریح شده که:

با توجه به فراگیر شدن ومحبوبیت اسکیما schema.org ما تصمیم گرفتیم تا بروی توسعه یک اسکیما تمرکز کنیم. از تاریخ ۶ آوریل ۲۰۲۰ شاخص data-vocabulary.org دیگر قادر نخواهد بود تا در نتایج گوگل نمایش داده شود.

وبمستران در نقاط مختلف دنیا در داشبورد گوگل سرچ کنسول (Google search console) خود نیز پیغام های هشداری مبنی بر عدم استفاده از اسکیما “Breedcrumbs schema” در صفحات مختلف سایت خود شده‌اند.

پیغام هشدار سرچ کنسول
پیغام هشدار سرچ کنسول
پیغام هشدار سرچ کنسول data-vocabulary.org

با توجه به این اعلان از تاریخ یاد شده تنها مرجع رسمی برای اسکیما فقط schema.org خواهد بود. گفتنی است این مرجع در نتیجه همکاری شرکت گوگل با شرکت های Yahoo, Microsoft و Yandex صورت گرفت تا به مرجعی برای دیتاهای ساختار یافته یا همان (structured data) تبدیل شود.

گوگل برای تهیه اطلاعات در مورد صفحه وب و محتوای آن از قالب‌های استاندارد و مشترکی استفاده می‌کند. این اطلاعات برای دو هدف اصلی استفاده می‌شود:

  • درک محتوای صفحه وب
  • بهره بردن از امکانات ویژه نتایج جستجو

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره اسکیماها و راهکارهای جایگزین پیشنهادی می‌توانید به پنل کاربری سرچ کنسول وب سایت خودتان مراجعه کنید و یا برای آگاهی از لیست اسکیماهای قابل پشتیبانی توسط گوگل سری به سایت schema.org بزنید.

ایمان
یاوری

من ایمان یاوری هستم یک ایده‌پرداز، با اشتیاقی وصف نشدنی به الگوریتم‌های جهان که مسئول خانواده‌ای شدم با دیدگاه ساخت دنیای مجازی تازه‌ای بنام وبنو. باور دارم ارزش‌ها ساخته میشن بدست انسان‌هایی با انگیزه که زمان رو تنها محدودیت موجود میدونند. ابر انسان‌هایی که شکست رو تجربه قلمداد می‌کنند و به دنیای اطرافشون هم این انرژی رو بازتاب می‌کنند. همیشه دنیا رو از دریچه دنیا نگاه می‌کنم تا درک کنم کجای اون ایستادم و چقدر راه نرفته دارم و چقدر جای پیشرفت.

ایمان یاوری
نظرتون چیه؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *