انواع کسب و کار های دیجیتال را بشناسیم!

انواع کسب و کار دیجیتال

در همه‌ی کسب و کارهای اینترنتی یک محصول توسط یک خریدار به وسیله‌ی یک واسطه خریداری می‌شود. در این گزاره ماهیت محصول و واسطه متغیر هستند، اما همیشه در دو طرف خرید و فروش دو شخص حقیقی یا حقوقی وجود دارند که یکی به دنبال کسب درآمد است و دیگری محصولی را در ازای پرداخت هزینه به دست  می‌آورد. در این میان هر عرضه ای که در محیط شبکه‌ی وب صورت بگیرد و وابسته به آن باشد کسب و کار دیجیتال یا آنلاین نامیده می‌شود.

در سالیان اخیر شاهد تغییرات عمده­ای در مفهوم کلمات کارمند و شاغل بوده­‌ایم. ارتباطات به صورت بنیادین زندگی انسان­‌ها را تغییر داده ­است و هر فردی برای به دست گرفتن بخشی از این تغییرات می­‌تواند وارد مجموعه‌ای شود و کسب درآمدی داشته باشد. پتانسیل­‌های شبکه­‌ی اینترنت برای همه نمایان شده، نیازهای کاذب و حقیقی ایجاد شده­‌اند و افرادی برای رفع آن نیازها به عنوان شاغل وارد کسب و کار دیجیتال می­‌شوند.

اپیدمی فروش محصول فیزیکی بصورت آنلاین

محصولی که در این میان رد و بدل می­‌شود ماهیت­‌ها و اشکال مختلفی به خود می‌گیرد. این محصول می­‌تواند یک محصول فیزیکی باشد که برای فروش در اینترنت در معرض دید مشتریان احتمالی قرار می‌­گیرد. بستر آنلاین برای فروش این محصولات فیزیکی، فروشگاه­های اینترنتی در قالب­های متفاوت و متنوعی هستند. قالب شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی حالت در دسترس­‌تری است، اما پس از پیش بردن مسیر، راه‌اندازی سایت برای حرفه‌­ای تر شدن آن کسب­ و کار پیشنهاد می­‌شود.

در فروش آنلاین، فروشنده­‌ی محصول می­‌تواند صاحب امتیاز محصول عرضه شده نباشد و صرفاً در حکم واسطه، با ساخت یک بستر فروشگاهی، محصول فرد دیگری را به فروش برساند و از این طریق کسب درآمد کند.

راه_اندازی_سایت_فروشگاه_آنلاین

کسب و کارهای دیجیتال آموزش محور یا فروش اطلاعات بصورت آنلاین

گونه‌­ای دیگر، اطلاعاتی است که در غالب یک محصول به مشتری عرضه می‌­شود. فرد متخصص در یک رشته، اگر تصمیم بگیرد تخصص خود را به دیگران آموزش دهد، اطلاعات تخصصی او حکم محصولی را دارند که در ازای مبلغی به اشتراک گذاشته می­‌شوند. این آموزش­‌ها در قالب­‌های متنی، تصویری، و صوتی-تصویری به نمایش در­ می‌­آیند و بنا به این قالب، در پلتفرم مناسب خود منتشر می­‌شوند. مانند پلتفرم­‌های عکس محور، صوت­ محور، یا ویدئو محور، یا نوشته­ محور. موضوع این آموزش­‌ها می‌تواند هم موضوعات از پیش مطرح شده و معمول در حوزه­‌ی آموزش، و هم حاصل نوآوری و خلاقیت فرد فروشنده باشد. فروشنده می­‌تواند دو محصول را عرضه کند:

  • • مباحث آموزشی جدید

  • • مباحثی قدیمی با رویکردی جدید در آموزش

به این شکل که کسب درآمد از آموزش مباحث، لزوماً در مورد موضوعات از پیش مطرح شده نیستند، بلکه فرد می­‌تواند نیازی را در مخاطبان بیدار کند که تا آن زمان با آن آشنایی نداشته‌اند. بسیاری از موضوعات در زندگی روزمره یا حرف‌ه­ای افراد حیاتی جلوه نمی‌­کند، اما پس از مطرح شدن توسط فروشنده، افراد نسبت به آن اطلاعات احساس نیاز می­‌کنند و برای یادگیری و استفاده‌­ی آن در زندگی خود اشتیاق نشان می­‌دهند.

 رویکرد جدید در  یک محصول قدیمی هم به همین شکل است. عرضه کننده‌ی محصول، به مخاطبان القا می­‌کند که تا پیش از این کاری را به نحوه­‌ی نادرست انجام می­‌دادند، یا با روش جدید او می­‌توانند بهتر و سریع­تر، یا لذت­ بخش­‌تر انجام دهند. در نتیجه برای انجام درست یک کار به اطلاعات او نیازمند هستند و با پرداخت بها به آن اطلاعات دست پیدا می‌­کنند.

شغل بلاگر چیست

جذابیت تاثیر گذار کلمات بر مخاطب با رویکرد فروش تبلیغات

بلاگر بودن (Blogger) نیازی به سرمایه و ابزار تخصصی ندارد. شبکه­‌های اجتماعی برای همه در دسترس هستند ولی افرادی تصمیم می‌گیرند از همین امکانات کسب درآمد کنند. البته که جذب حجم بالای مخاطب کار هر کسی نیست. محتوای بلاگ‌­ها متفاوت است و هر بلاگر عملکرد و نقطه نظر خود را در کسب درآمد دارد اما طبیعتاً بزرگ‌ترین عامل درآمدزایی، تبلیغات انجام شده توسط آنها است. در واقع محصولی که در این محیط فروخته می­‌شود تبلیغات است. بازاریابی دیجیتال عاملی است که تجارت­‌ها را به این سو می‌­کشاند تا محصول‌شان را توسط بلاگرها تبلیغ کنند. مخاطبان گسترده­‌ی بلاگرها همان­‌هایی هستند که کسب­ و کارها دنبالشان می­‌گردند. مخاطبان مشتاق و تشنه، پیگیر و وفادار!

تغییرات به وجود آمده در دوران معاصر، خرده ­فرهنگ­‌هایی مختص به خود را به وجود آورده که مخاطبان خود را م­ی‌طلبد، این مخاطبان هم در دسترس بلاگرها هستند. در نتیجه بلاگرها (Blogging) روشی کاملا مؤثر در بازاریابی محسوب می­‌شوند.

من یک فریلنسر هستم!

فریلنسر (Freelancer) کسی است که در رشته­‌ای تخصص دارد و در آن رشته به صورت پروژه­ای کار می‌کند و کاملاً آزاد است. این تخصص­‌ها ماهیت تقریباً به خصوصی دارند تا در قالب پروژه­‌ی مورد نظر تعریف شوند. بسیاری از پروژه­‌ها در بستر اینترنت و فضای مجازی تعریف می­‌شوند. ماهیت وجودی آنها به شبکه­‌ی وب وابسته است. در واقع اگر شبکه‌ی وب نبود این پروژه­‌ها هم وجود نداشتند. به عنوان مثال برای فروش محصولات اینترنتی‌­ای که پیش از این ذکر شد، نیاز است که بستری مناسب و در دسترس ساخته شود. ساخت هر پایگاه آنلاینی با قصد عرضه­‌ی محصول، مراحل متعددی دارد. اگر این مراحل را به دو بخش قبل از لانچ شدن سایت و بعد از آن تقسیم کنیم می­‌توانیم آنها را دقیق­‌تر نام ببریم.

مراحل قبل از لانچ و آماده سازی شامل نیازسنجی و برنامه­‌ریزی برای سایت، طراحی سایت، کد نویسی، مدیریت محتواها، بازاریابی، کارهای گرافیکی و کارهای دیگر است. هرکدام از این کارها، توسط متخصصانی انجام می­‌شود که بخشی از کار را به دست می­‌گیرند. طبیعتاً اگر همچین بستری با هدف ساخت سایت وجود نداشت حرفه­‌ی آنها هم بی­ معنی می­‌شد.

مرحله­­‌ی لانچ کردن سایت به این معنی است که تجارت مورد نظر در معرض دید قرار گرفته و وارد بازار و محیط رقابت شده است. در طی این زمان، کسب­ و کار دیجیتال به خاطر ریسک­‌های معمول و همیشگی، و از جانب عوامل پیش­ بینی نشده تهدید می­‌شود. برای بقا و سر پا نگه داشتن و پیشرفت هر چه بیشتر کسب­ و کار، نیاز به انجام کارهایی در این رابطه است. همچنین هر کسب­ و کاری باید از سایر رقیبان خود متمایز باشد. مدیریت و آنالیز داده‌­های سایت، همیشه روشی مؤثر در آگاه سازی بوده است تا مدیران در جریان عملکرد سایت قرار بگیرند. توسط تحلیل داده‌­ها، نیاز و ترجیح مخاطب شناخته می‌­شود تا در اولویت استراتژی و راهبرد سایت قرار گیرد. در استراتژی‌های مشتری محور، تمرکز روی مشتری است. مدیر کسب­ و­ کار بر اساس اطلاعات به دست آمده از مخاطبان کار را توسعه می­‌دهد. محصولی که توسط این نوع تجارت عرضه می­‌شود به هدف برطرف کردن نیاز مخاطبان به وجود آمده است. دستیابی به نیازهای مشتریان، با تحلیل داده­‌های کاربران سایت و یا اپلیکیشن امکان‌پذیر می­‌شود. با پردازش همان داده‌­ها و با اولویت قرار دادن رضایت مندی مشتریان، نتیجتاً محصول عرضه شده توسط مخاطبان بیشتری انتخاب می­‌شود. کار کردن با داده­‌ها زیرمجموعه­‌هایی را در بر می­‌گیرد و هرکدام از بخش­ها توسط فرد متخصص بصورت جداگانه­ انجام می­‌شود. ­این تخصص­‌ها می­‌توانند توسط فریلنسرها، یا کارمندان وابسته به خود کسب­ و کار اصلی، یا شرکت­‌های به خصوصی انجام شوند. شرکت­‌هایی هستند که مجموعه­‌ای از کارمندان را به هدف انجام پروژه­‌های وابسته گرد هم آورده اند. همگی این شغل­‌ها در گرو ارتباط شبکه­‌ی آنلاین هستند.

کسب­ و کار مربوط به سایت­‌ها به بخش­‌های کوچک­تر و خرد­تر هم تقسیم می­‌شوند. مثل پشتیبانی سایت، در مدل‌های مختلف مثل رفع اشکالات مربوط به سایت یا ارتباط با مشتریان برای پاسخگویی به سوال آنها.

مسیر کم خطرتر مشاوره برای کسب و کار دیجیتال (فروش اطلاعات)

پیش بردن تمام مسیر مورد هدف راهنمایی‌­هایی را می‌طلبد تا ریسک‌ها و خطرات رایج قابل پیش‌بینی و غیر قابل پیش‌بینی کاهش پیدا کنند. در تمام این موارد، فرد یا مجموعه‌ای به عنوان مشاور و راهنما که در حوزه­‌ی کسب­ و کار آنلاین تخصص دارد می­‌تواند به کارآفرینان و صاحبان کسب­ و کار راهنمایی و مشاوره دهد. همین روند یکی از منابع بسیار درآمدزا برای افراد متخصص است. همانگونه که گفته شد، در دوران معاصر بیشتر به ظرفیت­‌های آنلاین پرداخته می­‌شود. فردی هم که صاحبان مشاغل، یا حتی افراد نوپا را در این روند راهنمایی کند مشتریان زیادی برای خود به دست می­‌آورد. ما با مجموعه­‌ای از پتانسیل­‌های آنلاین مواجه هستیم و برای بهره بردن از این پتانسیل­‌ها نیاز به شناختن هرچه دقیق­تر آنها داریم و نسبت به راهنمایی و آموزش احساس نیاز می‌کنیم. مشاوران کسب­ و کار دیجیتال هم در پی رفع این نیاز ایجاد شده، می­‌توانند خود را مطرح کنند و محصول خود را در قالب اطلاعات و مشاوره به فروش برسانند.

گلرو
علی آبادی

توی هدف­ نویسی­‌های 15سالگیم نوشته بودم می­خوام تا 21 سالگی یه کتاب چاپ کرده باشم. احتمالا چون فکر می­‌کردم 21 دیگه خیلی سن زیادیه. الان 23 سالمه و سر و کارم هنوز با مقاله­‌هاست، ولی خب میشه امیدوار بود و باید. الان هم دارم تمرین میکنم براش.

گلرو علی آبادی زاده
نظرتون چیه؟

Your email address will not be published. Required fields are marked *